Lekkie pokrycia dachowe

Lekkie dachy – kiedy je stosować?

Ciężar dachu to jeden z najważniejszych aspektów doboru pokrycia dachowego. To od niego zależą czynniki takie jak ostateczny koszt przeprowadzenia wymiany dachu oraz estetyka bryły. Wśród pokryć dachowych wyróżnia się te lekkie pokrycia dachowe, jak na przykład blachy czy papy oraz cięższe, czyli dachówki ceramiczne czy cementowe. Kiedy powinno wybrać się jedno z tych dwóch rozwiązań?

Lekkie pokrycia dachowe

Ze względu na większy ciężar dachówek ceramicznych i cementowych, a także ich relatywnie mniejszą szczelność, zaleca się je kłaść jedynie w tych dachach, gdzie kąt nachylenia to więcej niż 20 stopni. Gdy dach cechuje się mniejszą spadzistością, to warto wybrać materiał lekki lub zdecydować się na blachodachówkę, gdyż potrafi ona stworzyć dość szczelne pokrycie dachowe. Z tego też względu stanowi dobre rozwiązanie nawet wtedy, gdy kąt nachylenia jest mniejszy niż 15 stopni. Płaskie blachy są idealne do instalacji nawet wówczas, gdy połać jest nachylona pod kątem 3 stopni. Zwrócenie uwagi na poziom nachylenia ma szczególne znaczenie w tych regionach, gdzie notowane są duże opady śniegu. Lekkie pokrycie to odpowiednie rozwiązanie ku temu, aby na powierzchni dachu nie doszło do zalegania mas śniegu

Zwróć uwagę na więźbę dachową

Istotne znaczenie przy wyborze pomiędzy lekkim a ciężkim pokryciem posiada typ więźby dachowej. Należy mieć to na uwadze już na etapie projektowania domu. Dzięki temu unikniemy późniejszych dość kosztownych zmian. Celując w lekkie pokrycia dachowe nie musimy przejmować się dodatkowym wzmacnianiem więźby, czyli stosowaniem krokwi w większej ilości lub dodatkowych podpór. Szczególnie korzystnymi parametrami cechuje się blachodachówka, która posiada odpowiednie właściwości pozwalające uzyskiwać wyjątkowo lekkie dachy. Natomiast przy pokryciu, którego ciężar sięga więcej niż 70 kilogramów na metr kwadratowy, należy zastosować już pewne konstrukcje wzmacniające.

Co z innymi elementami dachu?

Inne element, a w szczególności ich montaż, mają również duże znaczenie dla tego, czy powinniśmy wybrać lekkie czy ciężkie pokrycie dachowe. Przy wyborze lekkiego materiału możemy uniknąć wielu skomplikowanych prac i wymiany dachu. Lekkość idzie w parze z prostotą montażu – dlatego jest ona tak ważna, gdy przeprowadzana jest wymiana dachu. Lekkie blachodachówki są układane w arkusze, co umożliwia ich szybką i bezproblemową instalację. W ten sposób nie musimy czekać długo na to, by nasz dom został wyposażony w dach. Poziom skomplikowania rośnie natomiast razem ze wzrostem ciężaru pokrycia, na jakie zdecydujemy się, gdy w naszych planach znajduje się wymiana lub stworzenie pokrycia dachowego.

Cichy dach

Górna część dachu musi być wyposażona w odpowiednią izolację, która zarówno uchroni nas przed zimnem, jak i ograniczy poziom hałasu. Jednak nie tylko warstwa izolacyjna ma znaczenie – dużą uwagę należy poświęcić wyborowi odpowiedniego pokrycia dachowego. Przyjęło się uważać, że tylko wykończenie o dużej masie jest w stanie sprawnie uchronić nas przed hałasami. Tymczasem dzisiejsze nowoczesne pokrycia, dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii, zapewniają nam taką samą odporność akustyczną, czyli cichy dach, przy jednocześnie niższej wadze.