Jak zaplanować dzień z noworodkiem

Urodzenie się małego dziecka zawsze powoduje ogromne zmiany w codzienności jego rodziców. Swobodne dotychczas spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do klubów, spotkania z przyjaciółmi czy wieczorne imprezy w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. Upłynie chwila nim za tym zatęsknisz. Znacznie prędzej zaczniesz zastanawiać się, jak powinien wyglądać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Często powtarzana reguła mówi: śpij, gdy dziecko śpi. Wiele matek ironicznie dodaje do niej: gotuj kiedy dziecko gotuje i sprzątaj, kiedy ono sprząta. Nie należy jednak wyśmiewać tego porzekadła. W pierwszych miesiącach po porodzie to właśnie maluch powinien być najistotniejszy. Postaraj się poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie martw się brudnymi talerzami w zlewie czy nieumytą podłogą w łazience. Wszystkie codzienne porządki mogą poczekać. Niemowlę jest teraz najważniejsze.
Oswój się z myślą, że nowy członek rodziny będzie pragnął spędzać jak najwięcej czasu z mamą. Powinnaś być blisko. Nie zdziw się, gdy maluch będzie cały czas domagał się piersi. W pierwszych tygodniach na świecie maleństwo nie ma jeszcze uregulowanych przerw między kolejnymi posiłkami. Może więc być tak, że raz odstęp będzie trwał kilka godzin, a następnie dziecko będzie wołało jeść co pół godziny.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Podstawową zasadą, jaka powinna rządzić życiem młodej mamy jest nieplanowanie dnia. Przy nieregularnym rytmie dobowym niemowlaka każdy plan może być nieskuteczny. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę zbyt wiele obowiązków, szybko możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich zrealizować. Jeśli masz siłę, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w czasie drzemki malucha. Wtedy poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast bez potrzeby się denerwować.

Nie denerwuj się, jeśli na początku troszczenie się o pociechę będzie cię przerastać. Wiedza przychodzi z czasem.