Gonty stalowe

Gonty – co o nich wiemy?

Gonty to jedne z najczęstszych pokryć dachowych, na jakie decydują się osoby przeprowadzające budowę domu. Ich wybór jest podyktowany kilkoma względami, jednak za najważniejsze można uznać to, że w atrakcyjnej cenie zyskujemy rozwiązanie trwałe i estetyczne. Chociaż pojedyncza dachówka nie daje odpowiedniego wyobrażenia na temat tego, co możemy uzyskać za pomocą gontu, to już cały dach prezentuje się dość imponująco. Istnieje wiele rodzajów gontów, a do tych najpopularniejszych należą te wykonane z masy bitumicznej, gonty stalowe oraz drewniane.

Gonty drewniane

Dachy pokryte gontami drewnianymi to jedna z najbardziej rozpoznawalnych cech architektury Podhala. Towarzyszą człowiekowi od naprawdę wielu lat – są uważane za pokrycia dachowe posiadające prawdziwą tradycję. Fakt, że są one wykonane z drewna, czyni z nich dach w pełni przyjazny dla natury i dla człowieka. Na gont drewniany wykorzystuje się te gatunki drewna, jakie charakteryzują się najwyższą odpornością i estetyką, która nie przemija – jest to świerk, jodła, osika czy modrzew.

Korzyści z gonów drewnianych?

Do zalet tego typu gontów należy ich wysoka lekkość, dzięki której konstrukcja więźby dachowej może być prosta i nieskomplikowana. Oprócz tego gonty drewniane można ułożyć w konstrukcjach, które cechują się dużym stopniem skomplikowania. Dzięki temu idealnie dopasują się nie tylko do tradycyjnych projektów, ale również do budowli bardziej nowoczesnych, w których zastosowano dachy o niestandardowej budowie. Cechy takie jak wytrzymałość czy estetyka w dużej mierze zależą od tego, czy gont został odpowiednio zaimpregnowany już na początkowym etapie jego wykorzystania. Gont wykonany z drewna wymaga również regularnej impregnacji, co stanowi dla nas dodatkowy obowiązek, o którym należy pamiętać przynajmniej kilka razy do roku.

Czym są gonty stalowe?

Istnieje jednak pewne rozwiązanie, dzięki któremu uzyskamy pokrycie dachowe cechujące się zaletami właściwymi dla gontów drewnianych, gdzie nie musimy przeprowadzać okresowej impregnacji. Tym sposobem są gonty stalowe, a właściwie dachówko gontopodobne ze stali. Ich precyzyjne wykonanie zapewnia nam estetykę właściwą gontom drewnianym. Kilkuwarstwowa budowa, a także obecność posypki ceramicznej pozwalają natomiast cieszyć się wysoką wytrzymałością. Dachówki stalowe przypominające gont to rozwiązanie dość nowe i stale udoskonalane. Dzięki temu jest to produkt odporny nawet na działanie sił przyrody – huraganów, zalań czy pożarów. Tak duża wytrzymałość nie jest jednak związana z dużym obciążeniem, ponieważ te dachówki zachowują niezwykle lekką wagę.

Dzięki temu wcale nie musimy przeprowadzać wzmocnienia więźby lub jej wymiany. Jedyny sposób pielęgnacji, jaki jest wymagany do tego, by na powierzchni dachu nie doszło do rozwoju grzybów czy porostów, to zastosowanie odpowiedniego preparatu raz na pięć lat. Wysoka jakość pokryć dachowych z gontów stalowych jest również wynikiem solidnego mocowania, które jest w stanie przetrwać nawet najbardziej porywiste burze.